Pierwsza wizyta u dietetyka

Pierwsza wizyta u dietetyka – czego możesz się spodziewać

Dietetyk jest specjalistą do spraw zdrowego żywienia.

Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy jak bardzo potrzebują pomocy w poprawie swojego stylu życia. Często przed pierwszą wizytą pada pytanie jak wygląda pierwsza wizyta u dietetyka. Jak się przygotować ? Czy jest się czego obawiać ?

W tym artykule przybliżmy temat pierwszej wizyty aby rozwiać wątpliwości i uspokoić osoby, które taką wizytą się stresują.

W jakim celu iść do dietetyka ?

Pani dietetyk za biurkiem

Większość ludzi kojarzy dietetyka z osobą, która ma pomóc schudnąć. W rzeczywistości rola dietetyka jest zdecydowanie szersza a redukcja masy ciała to tylko jeden mały element układanki.

Jesteśmy dietetykami klinicznymi a więc specjalizujemy się w chorobach dietozależnych. Tak naprawdę nasz styl żywienia odpowiada za pracę każdego elementu naszego organizmu i poprawą naszej diety możemy zmniejszyć ryzyko wielu chorób oraz pomóc w wyleczeniu już istniejących chorób.

W naszym gabinecie Maladi wyznajemy zasadę, że nawet jeśli chcesz schudnąć to utrata kilogramów jest tylko pożądanym efektem ubocznym terapii żywieniowej. Głównym celem jest dla nas doprowadzenie organizmu do stanu homeostazy, odpowiednich proporcji hormonów, odpowiedniej flory bakteryjnej tak aby uzyskać pełnię zdrowia, energii i najlepsze samopoczucie.

Tak więc do dietetyka możesz wybrać się w celu utraty zbędnych kilogramów ale również w celu wspomagania leczenia wielu chorób i w celu uzyskania lepszego samopoczucia i lepszej energii na co dzień.

Najczęstsze obawy przed pierwszą wizytą u dietetyka

Dla wielu osób pierwsza wizyta u dietetyka jest trudna, ponieważ pojawia się wiele obaw związanych ze zmianą stylu życia.

Ważne aby wybrać odpowiedniego dietetyka, takiego który będzie miał profesjonalne i indywidualne podejście tak aby cała współpraca przebiegła przyjemnie, bez zbędnych wyrzeczeń i bez głodówek. Ważne jest również wsparcie psychiczne dietetyka i pokazanie jak przyjemny może być zdrowy tryb życia.

Poniżej przedstawiamy najczęstsze obawy przed pierwszą wizytą u dietetyka :

 • Na diecie będę ciągle głodny 🙁

Jedna z najczęstszych obaw to strach, że dieta to głodówka, ciągłe uczucie burczenia w brzuchu i brak siły z niedojedzenia. Oczywiście jeśli ktoś bazuje na „szamańskich” dietach cud typu jeść przez określoną ilość czasu tylko owoce i warzywa albo pić tylko koktajle albo pójdą do złego dietetyka, który zaoferuje dietę 1200kcal to niestety głód i brak energii będzie na porządku dziennym. Kompetentny dietetyk potrafi dobrze zbilansować dietę tak aby nie zabrakło żadnego cennego składnika oraz odpowiednio dobrać ilość kalorii. Warto wiedzieć, że często przy zbyt radykalnym obniżeniu kalorii organizm zamiast spalać tłuszcz zaczyna się bronić i skutek jest znacznie osłabiony.

 • Dieta jest nudna, monotonna i nie smaczna

Kolejny przykład złego skojarzenia z dietą. Ten mit jest spowodowany właśnie korzystaniem na własną rękę z bardzo restrykcyjnych diet eliminacyjnych popularnych w internecie typu same koktajle i sałatki lub korzystania z usług pisania jadłospisów przez trenerów personalnych, którzy często bazują na monotonnych dietach z suchymi potrawami jak pieczona pierś z kurczaka z suchym ryżem i brokułem.

Dobry dietetyk podczas wizyty poznaje ulubione smaki pacjenta i dobiera dietę indywidualnie tak aby każdy mógł jeść to co lubi i mógł bazować na ciekawych i smacznych potrawach.

 • Dieta jest droga, nie stać mnie

Kolejny mit na powstanie, którego wpływają stereotypy ale także social media, gdzie zamożni ludzi pokazują na swoich fanpage’ach swoje posiłki na diecie. Dieta indywidualna polega właśnie na tym, że podczas pierwszego wywiadu dietetyk pyta jakie są możliwości finansowe. Na tej podstawie będzie można indywidualnie dopasować tak, żeby osoba mniej zamożna nie otrzymała diety bogatej w warzywa, które są drogie w danym sezonie czy np. owoce morza. Dobrze skomponowana dieta może bazować na sezonowych owocach i warzywach, które aktualnie nie są drogie oraz lokalnych produktach. Praktycznie wszystkie produkty, które są proponowane w naszej diecie można kupić w popularnych sieciach sklepów typu biedronka, lidl, kaufland, dino.

 • Wstydzę się iść do dietetyka ze swoim problemem

Tutaj mamy problem podejścia psychicznego. Dietetyk jest profesjonalistą w swojej dziedzinie. Celem dietetyka nigdy nie jest wyśmiewanie czy pogardzanie pacjentem i jego problemami. Dietetyk widzi na co dzień wiele różnych przypadków a jego celem jest holistyczna pomoc każdemu swojego pacjentowi tak samo jak każdy inny lekarz.

Jak wygląda pierwsza wizyta ? czego mogę się spodziewać ?

Pierwsza wizyta u dietetyka to kompleksowa konsultacja, na której dietetyk musi poznać pacjenta oraz jego problem tak aby mógł zaproponować jak najefektywniejszy plan działania. Pierwsza wizyta zazwyczaj trwa około 1 godziny.

 1. Wywiad żywieniowo – medyczny czym jest i z czego się składa ? Wywiad polega na poznaniu pacjenta. Zaczynamy od zebrania danych osobowych, które przydadzą nam się do kontaktu. Dalej poznajemy pacjenta pod względem jego aktualnego stylu życia, aktywności fizycznej, pracy, możliwości spożywania posiłków w pracy, rytmu dobowego oraz poznać cel co go sprowadza i co chciałby z nami osiągnąć. Dalej Przechodzimy do wywiadu medycznego aby poznać stan zdrowia, choroby aktualne, przebyte oraz ewentualne dolegliwości, tutaj każdy element jest ważny podkreślając, że zdrowie, energia i dobre samopoczucie to nasz główny nadrzędny cel. Kolejnym krokiem jest poznanie co lubisz jeść a czego nie. Jest to ważny element wywiadu, który pomoże łatwiej dojść do celu i cieszyć się z diety smacznej i przyjemnej dlatego warto podejść do tego elementu wywiadu poważnie.
 2. Wybór formy współpracy. Większość dietetyków oferuje dwa typy współpracy – indywidualny jadłospis ( najbardziej rekomendowana i skuteczna forma) oraz opcja zaleceń i prowadzenia dzienniczka żywieniowego.
 3. Kolejny ważny element konsultacji to analiza składu ciała. Bardzo wartościowa część spotkania dzięki, której pacjent może się wiele dowiedzieć o stanie swojego organizmu i jego budowie. W zależności od tego jaki analizator posiada dietetyk można dowiedzieć się różnych rzeczy. Najważniejsze to ilość wody, mięśni, tkanki tłuszczowej oraz tłuszczu trzewnego. Warto poznać również segmentalny podział beztłuszczowej masy ciała oraz segmentalny rozkład tłuszczu. W naszym gabinecie Maladi posiadamy jeden z najbardziej zaawansowanych w Polsce analizatorów składu ciała Inbody 120. Analizator Inbody mierzy skład ciała najdokładniejszą metodą czyli przez bioimpedancję elektryczną. Oczywiście impulsy elektryczne nie są odczuwalne a badanie jest bardzo komforfowe.
analizator składu ciała inbody 120
Analizator składu ciała Inbody 120

Jak przygotować się do pierwszej wizyty u dietetyka

Przygotowanie do wizyty znacznie ułatwi i przyspieszy nasze spotkanie, dzięki niemu będzie prościej.

 1. W celu zbadania na analizatorze składu ciała najlepiej przyjść minimum 2 godziny po ostatnim posiłku. Najlepiej ubrać się w coś lekkiego, bez nadmiaru biżuterii tak aby nic nie przeszkodziło w badaniu.
 2. Przygotuj dziennik ostatnich 2-3 dni ze szczegółowym spisem posiłków i ich składu. ( przekąski i słodkie napoje również się liczą )
 3. Przemyśl dobrze co najbardziej lubisz jeść a czego nie lubisz
 4. Jeśli trenujesz jakiś sport, przynieś rozpiskę treningową
 5. Jeśli w ostatnim czasie ( do 3 miesięcy ) miałeś robione badania z krwi, przynieś. To pomoże jeszcze dokładniej dopasować dietę do Twojego stanu zdrowia.

Czy trzeba przynieść badania na konsultację u dietetyka ?

Tak jak wspomnieliśmy w poprzednim punkcie – jeśli masz aktualne wyniki badań to super. Jeśli nie masz to zdecydowanie warto zrobić. Nie jest to wymóg konieczny, wiemy że w Polsce komplet badań nie jest tani dlatego jeśli ważny jest dla Ciebie budżet to postaramy się działać bez badań lub zlecimy wykonać chociaż kilka najważniejszych do Twojego celu i stanu zdrowia.

Pani dietetyk przy biurku

Podsumowanie

Zdrowie to najcenniejsze co mamy dlatego dbajmy o nie !

Nie bójmy się korzystać z usług specjalistów, którzy nam pomogą. Diety eliminacyjne poznane w internecie, posty, detoksy – tym możecie sobie często bardziej zaszkodzić niż pomóc. Zdecydowanie polecamy zdrowe i zbilansowane odżywianie. Pamiętajcie, że u dobrego dietetyka nauczycie się, że dieta to nie tylko współpraca z dietetykiem. Dieta to styl życia, dietetyk może wskazać drogę i na podstawie swoich jadłospisów pokazać i nauczyć jakie żywienie będzie dla Ciebie odpowiednie.

Scroll to Top